Jak na NPC

V příručce bude popsána spousta cizích postav. Mužských i ženských, starých i mladých, hodných i zlých i morálně nejednoznačných.
Je nesmírně těžký napsat je dobře. Aby byly zajímavý, zapamatovatelný, aby hráče bavilo s nima interagovat, a aby se jejich archetypy neopakovaly.

Největší zavářku hlavy mi dělají klaďácká NPC, které mají zároveň hodně mocné schopnosti, ve hře vyjádřené vysokým levlem, vysokými hodnotami dovedností. Protože u těch nejvíc hrozí, že budou nesympatický, otravný, “Mary Sue”.
Takže se s tím snažím bojovat. Na co se snažím dávat si pozor:

  • high-level klaďák je otravný, pokud je schopný řešit své problémy a zároveň i problémy hráčských postav. Tím pádem zmenším jeho otravnost, pokud ho nechám máchat se ve vlastních problémech, že nejen že nemůže postavám stát za zadkem a řešit problémy za ně, ale naopak, občas parta vyjukaných zelenáčů musí zachránit zadek jemu.
  • další možnost, jak ho omezit, je dát mu nějaké vnitřní duševní omezení, proč není schopen nebo ochoten řešit věci za hráčské postavy. Například má hodně omezující kodex cti, nebo vyznává zvláštní náboženství.
  • nemusí být stoprocentní klaďák. Má nějakou chybu, která ho činí lidštějším. Například ubližuje jednomu ze svých synů, nespravedlivě ho upozaďuje před jiným dítětem.
  • jakmile se high-level klaďák dostane k funkci, kde má i reálnou moc, dřív nebo později je postaven před volbu morálních kompromisů. A ne vždycky se tyhle volby dají vyřešit stoprocentně “klaďácky”, takže postava o čistotu přichází. Příkladem je velitel jednotky, který potřebuje vyřešit problém, ale nemůže zaplatit lidi, tak použije kradený artefakt, protože kdyby se problém nevyřešil vůbec, bylo by to nejspíš ještě horší.

    Při playtestu (či read-testu) si do některých věcí nenechám moc kecat, ale zrovna tady v tomhle to chci tunit s co nejvíce testery. Aby klaďácké NPC postavy připadaly lidem klaďácké “sympatickým” způsobem. Dokud budu mít ohlasy, že některé NPC je svým klaďáctvím otravné, budu ho přepisovat, dokud se to nezmění.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *