Změna vydavatele

Dostanu vše objasňující odpověď, když se zeptám, co se stalo, že Tauril se dostal z pod křídel Altaru k Mytagu?

Úplně všechno ventilovat nechci, pokusím se to vysvětlit co nejlíp dokážu v rámci možností.

Tvorba úplně novýho světa, pokud má za něco stát, je šílená práce. Tím spíš, když jsme do knihy potřebovali narvat nejen obecný kydy o světě, ale i NPC a questy. Tím spíš, když se pohybujem v žánru generické fantasy, který pokud dneska někoho zaujme, tak to nebývá zastřešujícíma reáliema, ale konkrétními postavami a příběhy. Tím spíš, když základem Taurilu byla moje domácí kampaň, která původně nebyla tvořena s vyššími ambicemi než uspokojit mou domácí družinku, a při převodu do díla pro širší okruh čtenářů se spousta jejích prvků ukázala jako problematická. Zkrátka, je to šílený sousto, a my jsme na to čtyři, kteří to děláme po večerech.

No a když zkombinujete tento fakt s tím, že je to celé tvořeno pro maličkou niku na trhu v malém státě, kde 1000 čtenářů bude mega úspěch, tak to je brutální recept na vyhoření. No a tohle neminulo ani nás. Za ty tři roky, co se s tou knihou patláme, tam bylo několik krizových bodů. Ten poslední přišel někdy v polovině tohoto roku, kdy už jsme to měli víceméně hotové z hlediska obsahu, kniha byla napsána, a ladili jsme její stylistickou stránku. A zjistili jsme, že toto v autorském týmu nezvládáme. I když jsme na stylistice nechali mraky času, nevedlo se to udělat čtivé, betačtenáři nám říkali, že z hlediska obsahu je to dobrý, ale čte se to jak vysokoškolská skripta. V jeden moment jsem najala osobu s beletristickou průpravou, aby ten text zkusila vyšperkovat, platila jsem ji ze své kapsy. Trochu to pomohlo, ale ne dost. To byl ten low point, kdy už jsem si řekla, že na to dlabem a prsknu to na web jako pdf, ať mám už od toho pokoj. Už jsem neměla síly dál shánět beletristy, ani somrovat u dalších lidí, aby si to přečetli a dali názor. Už mě to celý tak nějak sralo. Vyhoření jak sviň.

A pak se objevila ta možnost spolupráce se Skavenem, která přišla právě v tom low pointu, a vlila do toho krev. Skaven se nabídl, že pomůže zařídit právě ty věci, který mě tehdy trápily a vysávaly sílu pokračovat dál. Už jenom to, že se mnou pravidelně komunikoval, zajímal se průběžně o text, pokládal dotazy… byla ohromná vzpruha, a nějak se to povedlo nakopnout, že už to teď zase šlape a fakt to vypadá, že to ještě na tyto vánoce dáme. Kdybych se k tomuto kroku neodhodlala, pak mám obavu, že by to tištěně nejspíš nikdy nevyšlo. Budu nicméně ráda Bouchiho projekty podporovat dál, a skrz Tauril propagovat Dračí doupě II. U tohoto projektu jsem prostě potřebovala mít za zadkem někoho s větším “tahem na branku”, ale to neznamená, že bych zavrhovala spolupráci s Altarem do budoucna. Implementace Taurilu pro Drd2 je stále v plánu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *